Autor Wiadomość
Tomas
PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 10:20    Temat postu: Re: Dawna fabryka Emila Eiserta i braci Schweikertów

Widziłem przedwczoraj. Tempo mają rzeczywiście ekspresowe
Gość
PostWysłany: Czw Wrz 21, 2006 10:07    Temat postu: Dawna fabryka Emila Eiserta i braci Schweikertów

Dawna fabryka Emila Eiserta i braci Schweikertów przy ul. Gdańskiej znalazła nowego właściciela. W halach, gdzie produkowano kiedyś wstążki, pończochy i koronki, będą wkrótce stały komputery. Na razie trwa tam remont.
- To będzie typowa komercyjna powierzchnia z biurami najwyższej klasy, marmurowe klatki schodowe, duży parking. Planujemy otworzyć niewielką restaurację, salę konferencyjną - wylicza Agnieszka Gabara, dyrektor ds. administracyjnych firmy Tecum, która nabyła teren w kwietniu. Prace posuwają się bardzo szybko. Jeden budynek jest już prawie gotowy. Trwają rozmowy z najemcami. - Liczymy na duże firmy, które mają wymagających klientów: banki, firmy ubezpieczeniowe - mówi Gabara.

Tecum działa od 1998 roku. Ma na swoim koncie kilka modernizacji, m.in. starą fabrykę przy ul. Milionowej 21, ale też zabytkową willę Grohmana przy ul. Tylnej 14, gdzie dziś mieści się Okręgowa Izba Radców Prawnych.

Działka pomiędzy ul. Gdańską i Żeromskiego ma 10 tys. metrów kw. Znajdujące się na niej budynki dysponują powierzchnią 8 tys. mkw. Część innych została wyburzona - w ich miejscu powstał parking. Trzy hale będą ocieplone i otynkowane. Na największej pozostanie oryginalna elewacja z czerwonej cegły. Jej renowacją zajmuje się profesjonalna firma konserwatorska z Torunia. Tempo prac jest imponujące. Już zaczęły się prace nawierzchniowe. Na całym terenie kładziona jest kostka. - Obserwuję remont z okien mojego domu i codziennie coś się dzieje - mówi z podziwem pan Kazimierz. Cieszy się, że wreszcie przyszedł czas dla ul. Gdańskiej. - To przecież najładniejsza po Piotrkowskiej ulica Łodzi - dodaje.

W okresie międzywojennym między ul. Gdańską a Żeromskiego była fabryka wstążek, tasiemek i koronek Eiserta, jeszcze wcześniej działka i hale należały do Rudolfa Kellera, po II wojnie światowej powstały tam państwowe zakłady przemysłu pasmanteryjnego, znane od 1970 roku jako Lenora. Były tam tkalnie, farbiarnie, plecionkarnie i inne hale produkcyjne. W ostatnich latach część pofabrycznych pomieszczeń zajmowały magazyny. Teraz powstają w nich biura.

Na razie nie wiadomo, co będzie z przepięknym zabytkowym pałacykiem przy ul. Gdańskiej 49. Tradycyjnie należał do właściciela fabryki, a przez kilka ostatnich lat był wystawiony na sprzedaż. Baner z informacją o poszukiwaniu kupca zniknął kilka miesięcy temu, ale losy pałacyku są wciąż niesprecyzowane. Tecum chciałby kupić zabytek, ale jeszcze ostateczne decyzje nie zapadły. Bez wątpienia byłoby to wspaniałe uzupełnienie inwestycji, a dla Łodzi szansa na uratowanie kolejnego cennego obiektu, który jest wpisany do rejestru zabytków i od lat czeka na remont.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group